Orius laevigatus a tripszek elleni védekezéshez
Az Orius laevigatus egy kicsi, de rendkívül hatékony ragadozó poloska, amelyet a tripszek biológiai kártevőirtására használnak. Ezt a hasznos rovart széles körben integrálták a különböző mezőgazdasági és kertészeti rendszerek kártevő-kezelési stratégiáiba. Az Orius laevigatus kifejlett egyedei és nimfái egyaránt falánk ragadozók, akik képesek átszúrni és táplálkozni zsákmányuk puha testén.
Az Orius laevigatus ragadozó poloskát a következő kártevők ellen használják:
Az Orius laevigatus természetes ellenség a Koppertnél Thripor-L néven kapható.
Hogyan kell használni az Orius laevigatus-t
Az Orius laevigatus ragadozó poloska üvegben kapható (Thripor-L)
- Használat előtt óvatosan rázza fel az üveget
- Az anyagot tiszta kőzetgyapot lapokra, levelekre és/vagy kijuttató dobozokba (Dibox) terítse ki
- Legalább 50 rovarból álló csoportokban alkalmazza, hogy populációt hozzon létre és ösztönözze a párosodást.
- A kijuttatás után néhány órán át ne zavarja az anyagot a telepítés helyén.
A Thripor-L adagolása az éghajlattól, a termesztett növénytől és a tripszek sűrűségétől függ, és mindig az adott helyzethez kell igazítani. Kezdje meg a bejuttatást, amint az első tripszeket észleli a növényen. A bejuttatási adagok általában 0,5-10 per m2/felület között mozognak. A kijuttatást egyszer vagy kétszer meg kell ismételni. A helyzetének megfelelő legjobb stratégiával kapcsolatban forduljon a Koppert tanácsadójához vagy a Koppert termékek elismert forgalmazójához.
Orius laevigatus products
Az Orius laevigatus felhasználásának legjobb feltételei
A Thripor-L optimális hőmérséklete 20°C (68°F) felett van, ennél alacsonyabb hőmérséklet jelentősen lelassítja az Orius laevigatus fejlődését. A hatékonyság 30°C (86°F) feletti hőmérsékleten csökken.
Az Orius laevigatus táplálkozási viselkedése
Az Orius laevigatus a tripszekkel táplálkozó ragadozó. A zsákmányt a szájszervekkel átszúrja, és a test tartalmát elfogyasztja. A tripszek minden stádiumát zsákmányolja. Az Orius laevigatus nimfák fejlődésük során körülbelül 54 Frankliniella occidentalis nimfát ölnek meg a második stádiumban (átlagosan négyet naponta). A kifejlett nőstények naponta akár 20 nimfát vagy hat-hét kifejlett egyedet is megölhetnek. Kannibalisztikusak is. A pollentermelő növényeken a fiatalabb Orius-nymphák főként a leveleken, míg az idősebb nimfák és a kifejlett egyedek főként a virágokon találhatók.
Az Orius laevigatus életciklusa
Az Orius laevigatus ragadozó poloska különböző életszakaszait felismerheti, ha ezt a biológiai védekező szert használja, megfigyelve az egyes szakaszok egyedi jellemzőit:
-
Tojás stádium: Az Orius laevigatus petéi kicsik, körülbelül 0,4 mm hosszúak, ovális alakúak, és általában egyenként rakódnak növényi szövetekbe, például levelekbe, szárakba vagy virágokba. A tojások jellemzően fehérek vagy áttetszőek, és közelebbi vizsgálat nélkül nehezen észrevehetőek.
-
Nimfa stádium: Az Orius laevigatus nimfák az elsődleges ragadozó stádium. Hasonlítanak a kifejlett egyedek kisebb változataira, de nincsenek teljesen kifejlett szárnyaik. A nimfák kezdetben sárga színűek, majd érésük során sötétebbé (narancssárgától barnáig) válnak. Szúró-szívó szájszerveik vannak, amelyekkel tripszekkel és más apró rovarokkal táplálkoznak.
-
Felnőtt stádium: A kifejlett Orius laevigatus kis, hosszúkás rovarok, körülbelül 1,4-2,4 milliméter hosszúak. Testük fekete vagy sötétbarna, szárnyukon fehér jegyekkel. A szárnyak nyugalmi állapotban laposan a hátukra simulnak, és jellegzetes fekete-fehér mintázatot mutatnak. A kifejlett egyedek aktív ragadozók, a tripszekkel táplálkoznak. Polleneket és növényi nedveket is fogyasztanak, amelyekkel kiegészíthetik étrendjüket, ha kevés a zsákmány.
A növények rendszeres ellenőrzésével és ezen életszakaszok jelenlétének megállapításával a termelők hatékonyan nyomon követhetik az Orius laevigatus populációdinamikáját, és értékelhetik a kártevők elleni védekezésre gyakorolt hatásukat. Ezeknek a stádiumoknak a felismerése segít a megtelepedésük és a biológiai védekezési programban való hatékonyságuk megértésében.