Hatékony beporzók
A poszméhek köztudottan könnyű, hatékony és megbízható beporzók. Ezek a dongók előnyei:
- A poszméhek maximális biztosítékot nyújtanak az optimális beporzáshoz, mivel nagyszámú virágot látogatnak és nagy mennyiségű virágport szállítanak.
- A poszméh beporzás eredménye a terméshozam növekedése, a jobban kialakult gyümölcsök, a minőségi termés és a gyümölcsök gyorsabb érése.
- A poszméhek megbízható munkások, a hét 7 napján, alkonyattól hajnalig dolgoznak.
- A poszméhek rossz időjárási körülmények között és védett környezetben is jól dolgoznak.
- A poszméhek könnyen kezelhetők és kevés karbantartást igényelnek .
- A poszméhek biztonságosak, mivel nem agresszívek.
- A poszméhek a kézi beporzási munkához képest alacsonyabb költségekkel járnak.
Különbség a poszméhek és a mézelő méhek között
- A poszméhek alacsony, 10 °C körüli hőmérsékleten aktívak, míg a mézelő méhek magasabb hőmérsékleten válnak aktívvá.
- A poszméhek felhős, ködös és esős napokon aktívak. A mézelő méhek kevésbé aktívak alacsony fényviszonyok mellett.
- A poszméhek a reggeli órákban korábban és az esti órákban később dolgoznak
- A poszméhek a virágokat az úgynevezett "zümmögő beporzás" módszerével porozzák be, ez lehetővé teszi, hogy egy poszméh egyetlen látogatással beporozzon egy virágot. A mézelő méheknek általában 7-10 alkalommal kell meglátogatniuk egy virágot, mielőtt az teljesen beporozódna.
- A poszméhek nem rendelkeznek a mézelő méhek kifinomult kommunikációs rendszerével, és kevésbé valószínű, hogy elhagyják a növényt a vonzóbb virágokért.
- A poszméhek sokkal hatékonyabb beporzók, mint a mézelő méhek, elsősorban virágpor, nem pedig nektár után kutatnak, és minden egyes látogatáskor több virágport juttatnak a porzóra.
- A poszméhek elősegítik a keresztbeporzás nagyobb arányát, és percenként sokkal több virágot látogatnak meg.
- A poszméhek biztonságosabbak az Ön és alkalmazottai számára, mivel sokkal kevésbé agresszívek, mint a mézelő méhek.
A poszméhek életciklusa
A természetben a dongókirálynők a téli szezonban egyedül és a föld alatt telelnek. A téli álom előtt az új, fiatal királynők elhagyják a régi fészket, és párosodnak a hímekkel.
A hőmérséklet emelkedésével és a tavaszi szezon beköszöntével az új dongókirálynő felébred. Elkezd virágpor és nektár után kutatni, valamint megfelelő fészkelőhelyet keres.
Amint kiválasztotta a fészket, elkezd tojásokat rakni, hogy felépítse saját kolóniáját. Körülbelül 4 héttel az első tojások lerakása után az első dolgozó dongók (mind nőstények) elkezdenek kikelni, és munkát végeznek a fészken belül és kívül egyaránt.
A dolgozó méhek virágpor és nektár után kutatnak, hogy biztosítsák a költés forrásait, valamint karbantartási munkákat végeznek a fészekben.
Ahogy a fészek tovább fejlődik, a királynő nem hagyja el azt. A királynő a fészekben marad, folyamatosan tojásokat rak és parancsokat ad a dolgozó dongóknak.
A nyár végén a királynő új királynőket és hímeket (hímeket) kezd termelni, hogy a kolónia szaporodni tudjon.
Ezek az új királynők párosodnak a hímekkel, elhagyják a fészket, és a ciklus folytatódik. Az öreg királynő és fészke késő ősszel természetes módon elpusztul.